Poradňa | Sestra roka Daniela Kallós Belokostolská: Nepiť, nefajčiť a menej sa stresovať!

 

Sestra roka Daniela Kallós Belokostolská: Nepiť, nefajčiť a menej sa stresovať!

Ľudský prístup, ochota a obetavosť sú veľakrát nedocenené vlastnosti ošetrovateliek a zdravotných sestier. Vydavateľstvo Ecopress, časopisy Sestra a Zdravotnícke noviny každoročne predávajú ocenenie Sestra roka.

O víťazke v najprestížnejšej kategórie Sestra sestier rozhodla nie len porota, ale aj účastníci internetového hlasovania. Stala sa ňou zakladateľka neziskovej organizácie Anjelské ruky, jej riaditeľka, odborný zástupca a sestra v jednej osobe Mgr. Daniela Kallós Belokostolská. Láskavá, energická, skromná, matka troch detí a starostlivá manželka, presne taká je víťazka súťaže Sestra roka 2013.

Už od detstva vedela, aký bude jej životný cieľ. Vždy konala v prospech pacienta a ochotne mu pomáhala. Denne sa stretáva s neľahkými prípadmi ľudských osudov a napriek tomu nestráca optimizmus a životnú silu, na ktorú má vlastný recept: „Mladým odkazujem, nepiť alkohol, nefajčiť, menej sa stresovať a hlavne veľa spať, aj keď mne osobne sa to nedarí. Našim starším klientom vždy radím, aby si dávali pozor na pitný režim. Častokrát stačí si namiesto infúzií dať veľký pohár vody, a bol by pokoj. A rada pre každého, veľa pohybu, a kto ešte vládze, nech športuje.“

„Pacientov je čoraz viac, a kvalitných, odborných a ústretových zdravotných sestier čoraz menej,“ hovorí o aktuálnej situácii Daniela. Vyťaženosť zdravotných sestier je zjavná a alternatívy sa hľadajú ťažko. A láskavých zdravotných sestier tiež ubúda. „Som však vďačná ľudom, ktorí na túto situáciu myslia a pomáhajú vyvinúť aj niečo také, ako je mobilná asistencia ELA. Je tu krátko, ale už nám pomohla zachrániť ľudský život.“ pochvaľuje si ELu.

S ELou sa stretla prvýkrát u svojho klienta: „Je super, že v dnešnej dobe ešte existujú ľudia, ktorí myslia na dobro druhých a pomáhajú im.“ ELA je neustále napojená na pult pomoci, takže stále je po ruke asistent, ktorý Vám pomôže. „A naviac, ak je človek starší nemusí sa báť straty samostatnosti alebo nezávislosti. A to ako ošetrovateľka chválim, lebo viem, aký dopad má samota na starších ľudí.“ radí Daniela. 

Ďalšie rady

 
 

sonna.com.ua