Poradňa | Aby seniori mohli žiť aktívne

 

Aby seniori mohli žiť aktívne

Žiaľ, nikto z nás nemladne a starnutie je snáď jediná spravodlivosť na tomto svete. Aby sme sa mohli bez obáv aj naďalej venovať svojím koníčkom, chodievať na prechádzky, pracovať v záhrade, hoci máme zdravotné problémy a s tým spojený strach ísť von, v susednom Česku vymysleli čosi zaujímavé... 

Vek, od ktorého môžeme človeka označiť za starého, oficiálne neexistuje. Kedysi sa staroba spájala s odchodom do dôchodku. Dnes je tento pojem relatívny. Mnohí ho však prisudzujú ľuďom nad 75 rokov. Hoci sa vek staroby nedá určiť, v porovnaní s minulosťou možno s istotou tvrdiť, že hranice sa posúvajú. Ten, kto bol pred pár desaťročiami považovaný za starého, je v dnešnej dobe v strednom veku. Aj Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré bojujú so starnutím populácie. Tento trend naberá čoraz globálnejší rozmer. U nás má pomerne rýchle tempo. Priemerný vek obyvateľov Slovenskej republiky v roku 2012 dosiahol hodnotu 39,3 roka. Vtedy sa narodilo 55 535 detí, čo je o 5 278 menej ako rok predtým. 
Je veľký predpoklad, že takýto vývoj bude pokračovať. Presun starostlivosti z centralizovaných zariadení do domáceho prostredia bude preto nevyhnutný. Cestu, ako bez väčších investícií udržať kvalitu sociálnej i zdravotnej starostlivosti ponúka prístroj ELA. Poskytuje prelomové riešenie, ako si udržať svoje zdravie a zároveň podporiť presun starostlivosti z centralizovaných zariadení do domáceho prostredia. Tento asistent je určený najmä starším ľuďom. Na Slovensku žije vyše 1,3 milióna dôchodcov. Väčšina z nich nevyhľadáva aktívny život, pretože keď starší človek začne na sebe pozorovať prvé závažnejšie zdravotné problémy, väčšinou preventívne obmedzí svoje aktivity. Následne ľahko vznikajú ďalšie a ďalšie riziká a to už aj pri činnostiach, ktoré boli doteraz bežnou súčasťou jeho života. 
Tento proces pomáha zastaviť aktívnaprevencia starnutia , ktorú ponúka ELA. Každý rok na Slovensku zomrie vyše 50 000 ľudí. Niektorí práve preto, že prestali žiť aktívne. ELA má špičkovú technológiu, vďaka ktorej môže ľuďom poskytnúť pocit bezpečia a chrániť to najcennejšie – ľudský život. Stačí ak ju užívatelia budú mať vždy pri sebe. Prístroj je totiž previazaný s nepretržitým pultom pomoci, ktorý by v prípade potrebykontaktoval rodinu, resp. volal záchranné jednotky. S mobilným asistentom ELA z pohybu nemusíte mať strach, stále budete v bezpečí. Veď staroba nie je choroba
Systém, ktorý sa už vyše 6 rokov vyvíja v Českej republike, momentálne požíva asi 300 našich susedov. Počas jedného roka zachránil 4 ľudské životy. Za špičkovým systémom je celý tím odborníkov, na čele ktorého je Radek Fiala. Šikovný vývojár má úctyhodný cieľ: „Chcel by som ďalej vyvíjať prístroje, ktoré by umožnili žiť ľuďom dlhšie so svojimi blízkymi.“ 
Čo je ELA: Je mobilný asistent, ktorý je previazaný s nepretržitým pultom pomoci. Zabezpečí seniorom pocit istoty, bezpečia a smelosti. Ide o to, že ak užívateľ ELY pocíti nevoľnosť, stlačí gombík tzv. núdzové tlačidlo a do troch minút ho bude kontaktovaťasistent z pultu pomoci. V prípade, že senior neodpovedá, kontaktuje blízkych, respektíve volá záchranku. 
Neslúži len seniorom, je určený tiež pre dlhodobo chorých ľudí, napríklad pre osoby trpiace osteoporózou, hypertenziou, Alzheimerovou choroboucukrovkou, srdcovo-cievnymi chorobami, prípadne elipsiou. Jednoducho slúži všetkým, ktorí sa môžu ocitnúť v krízovej situácii bez pomoci. 
ELA má zabudované GPS, sníma aj pohyb,... Pravdepodobne najväčšou výhodoumobilného asistenta je rozpoznanie potenciálneho ohrozenia užívateľa. ELA vyhodnocuje situáciu aj sama a vopred varuje užívateľa, resp. jeho blízkych, prípadne záchranné jednotky. 

Žiaľ, zdravotné poisťovne túto pomôcku nepreplácajú, a preto ostáva na rodinnýchpríslušníkoch jej zakúpenie. 
ELA stojí 249 eur, mesačne je potrebné platiť paušál za využívanie jej služieb v hodnote 25 eur (v cene je už poplatok mobilnémuoperátorovi).

Ďalšie rady

 
 

sonna.com.ua